Základné informácie o alergii

Hebké mačiatka, svieži trávnik alebo tienisté stromy – príznaky alergie môže vyvolať to najkrajšie, čo v prírode nájdeme. Oboznámte sa s príčinami alergie a zistite, čo môžete urobiť, aby ste si mohli viac užívať okolitý svet.

Základné informácie o alergii

Hebké mačiatka, svieži trávnik alebo tienisté stromy – príznaky alergie môže vyvolať to najkrajšie, čo v prírode nájdeme. Oboznámte sa s príčinami alergie a zistite, čo môžete urobiť, aby ste si mohli viac užívať okolitý svet.

Čo sú alergie?

U alergikov si imunitný systém zamení látku, ktorá je pre väčšinu ľudí obvykle neškodná (látky z peľu, pleseň, lupiny z domácich zvierat a prachové roztoče ) za niečo nebezpečné a napadne ju. Tieto obvykle neškodné látky nazývame alergény.

Čo spôsobuje príznaky alergie?

Keď sa nadýchnete alebo si pošúchate nos či oči, do vášho organizmu sa dostanú alergény a váš imunitný systém vyvolá reakciu z precitlivenosti. Aby sa telo zbavilo látky, ktorú považuje za škodlivú, dôjde v ňom k rôznym reakciám a uvoľňovaniu zápalových mediátorov ako histamín .

Keď sa histamín naviaže na receptory na ostatných bunkách vášho organizmu, prejavia sa u vás príznaky alergie ako nádcha , kýchanie, svrbenie/slzenie očí, svrbenie v nose alebo hrdle, upchatý nos a tlak v prínosových dutinách.

Outlined lightbulb with rays of light

VEDELI STE, ŽE...?

Aby sa váš organizmus alergénu zbavil, dochádza v ňom k rôznym alergickým reakciám známym ako „alergická kaskáda.“1 Tieto reakcie vedú k vzniku rôznych mediátorov zápalu. Histamín je jeden z týchto mediátorov, ktoré uvoľňuje imunitný systém po kontakte s alergénom. Keď vdýchnete nejaký alergén , mastocyty uvoľnia histamín. Histamín sa naviaže na receptory na okolitých cievach, ktoré sa v dôsledku toho zväčšia (rozšíria). Histamín sa viaže aj na iné receptory v tkanivách nosa a vyvoláva opuch, svrbenie a nádchu.

Ako Claritine pomáha zmierňovať príznaky alergie

200-allergens-fs-md.jpg

 

Claritine je antihistaminikum , čo znamená, že zabraňuje kaskáde, ktorú vyvolali alergény.

VIAC INFORMÁCIÍ O VIAC NEŽ 200 ALERGÉNOCH

Ako sa diagnostikujú alergie?

Niekedy je ľahké zistiť, na čo ste zrejme alergickí. Kýchate zakaždým, keď vojdete do prašného podkrovia? Alebo sa vaše príznaky prejavujú každý rok počas sezóny ambrózie?

Ak si však nie ste istí, čo vaše príznaky spôsobuje, môžete navštíviť alergológa, ktorý vám pomôže zistiť, na čo ste alergickí – aby ste vedeli, ktorým spúšťačom sa máte vyhýbať. Počas vyšetrenia lekár môže: 

  • Preskúmať vaše prekonané ochorenia a ochorenia v rodine, aby lepšie pochopil vaše príznaky a ich možné príčiny. Pred vyšetrením je dobré si spraviť pár poznámok o ochoreniach v rodine, spôsobe života a potenciálnych spúšťačoch.
  • Vykonať telesné vyšetrenie, počas ktorého bude osobitnú pozornosť venovať nosu, hrdlu, očiam, ušiam, hrudníku a pokožke.
  • Vykonať kožný test, náplasťový test a/alebo vyšetrenie krvi s cieľom určiť, na čo ste citliví.

Obmedzenie kontaktu s alergénmi prenášanými vzduchom

Okrem užívania lieku Claritine na potlačenie príznakov alergie je v prvom rade dôležité obmedzovať kontakt so spúšťačmi alergie. Nižšie nájdete jednoduché tipy, ktoré vám pomôžu obmedziť kontakt s rôznymi spúšťačmi interiérových a vonkajších alergií.

Vonkajšie sezónne alergie

Vonkajšie alergie sa často nazývajú sezónne alergie pretože sa menia s ročnými obdobiami. Spôsobuje ich nadmerná reakcia imunitného systému na zvyčajne neškodné alergény, ktoré sa nachádzajú vonku, napríklad alergény zo spór plesní a peľov stromov, tráv a bylín. Vyhýbať sa týmto alergénom síce môže byť náročné, môžete si však vyhľadať jednoduché tipy, ako kontakt s nimi obmedziť, aby ste si mohli viac užívať pobyt vonku.

VIAC INFORMÁCIÍ O SEZÓNNYCH VONKAJŠÍCH ALERGIÁCH

Celoročné alergie

Alergie na interiérové alergény sú spôsobené nadmernou reakciou imunitného systému na alergény z prachových roztočov, lupín z domácich zvierat a plesní. Tieto alergie sa môžu vyskytnúť kedykoľvek počas roka, no väčšie ťažkosti zvyčajne spôsobujú v zime, keď veľa ľudí trávi viac času vnútri. Svoj domov si môžete po celý rok užívať viac pomocou našich jednoduchých tipov na obmedzenie spúšťačov alergie.

VIAC INFORMÁCIÍ O CELOROČNÝCH ALERGIÁCH

REFERENCIE

Crameri R, Garbani M, Rhyner C, Huitema C. Fungi: the neglected allergenic sources. Allergy. 2014 Feb;69(2):176-85. doi: 10.1111/all.12325. Epub 2013 Nov 29. PMID: 24286281.