DNEŠNÁ PEĽOVÁ PREDPOVEĎ PRE 821 08 :

PEĽOVÁ PREDPOVEĎ 821 08 :

Vysoký

Tipy na jarné upratovanie pre alergikov

Je tu jar! No keďže po zime vám v domácnosti ostali alergény a opäť sa objavujú aj sezónne alergény, je možné, že alergiaX alergia
Prehnaná reakcia imunitného systému na látku, ktorá je obvykle neškodná.
sa u vás prejavila naplno. Osvojte si zopár rýchlych tipov na upratovanie, vďaka ktorým alergiu udržíte na uzde a budete môcť vyraziť do ulíc a užívať si deň.

Divider

Spálňa a obývačka

Znie to neuveriteľne, ale približne jednu tretinu života prespíme.1 A ak je to u vás podobné ako vo väčšine rodín, tak veľa času trávite aj na gauči. Ak si chcete spálňu a obývačku vychutnávať so zámerom udržať alergény pod kontrolou, prečítajte si tieto tipy na jarné a iné upratovanie.

DÔKLADNÉ JARNÉ UPRATOVANIE2

 • Používajte antialergénne poťahy na matrace, posteľové rošty a obliečky na vankúše, aby ste počas spánku obmedzili kontakt s prachovými roztočmi. Ak je to možné, v prípade čalúneného nábytku investujte do poťahov, ktoré možno prať.
   
 • Spravte si poriadok a veci, na ktorých sa usádza prach a nepoužívate ich, vyhoďte alebo darujte. Sú to napríklad knihy, rôzne drobnosti, veľké izbové rastliny, vlnené prikrývky, prútené koše s neprečítanými časopismi a veci pod posteľou.3
   
 • Lôžko domáceho miláčika perte a mimoriadnu pozornosť venujte miestam, kde rád vylihuje. Ak sa napríklad mačka najradšej zdržiava na parapete, všetky parapety dôkladne očistite.
   
 • Plyšové zvieratká aspoň hodinu sušte v sušičke pri vysokej teplote, aby ste odstránili prachové roztočeX prachové roztoče
  Častý spúšťač interiérových alergií. Ide o mikroskopické roztoče žijúce vo vláknach vankúšov, matracov, prikrývok a kobercov. Živia sa odumretými kožnými bunkami. Vdýchnutie ich trusu môže spôsobiť alergické reakcie ako nádcha, kýchanie a upchatý nos.
  , ktoré sa na nich cez zimu usadili.
   
 • Skôr než odložíte zimné oblečenie, vyperte ho, aby ste z neho odstránili alergény. Kartón udržiava vlhkosť a je dobrým zdrojom plesní3, takže zimné odevy skladujte v zazipsovaných vreckách alebo plastových boxoch, ktoré sa ľahko čistia od prachu.4
   

PORIADOK UDRŽIAVAJTE PO CELÝ ROK

 • Návliečky na vankúše, plachty a prikrývky perte každý týždeň pri teplote 50°C (alebo použite cyklus „horúce pranie“), aby ste znížili množstvo prachových roztočov a zvieracích lupín.
   
 • Všetky povrchy pravidelne čistite vlhkou handrou. Nepoužívajte suchú handru ani prachovku z peria, pretože môže rozvíriť prachové roztoče.
   
 • Koberce a čalúnenie vysávajte každý týždeň. Používajte vysávač s HEPAX HEPA
  Vysoko účinný filter vzduchových častíc (HEPA), ktorý zo vzduchu odstraňuje častice tak, že ho pretláča cez mriežku s mikroskopickými pórmi, na ktorej sa tieto častice zachytávajú.
  filtrom, aby ste zachytili alergény, ktoré dokážu preniknúť cez otvor vysávača.
   
 • Domácemu miláčikovi zakážte vstup do spálne, aby ste čo najviac obmedzili kontakt so zvieracími lupinami.
an outline of a cloud

Kúpeľňa

Spóram plesní sa dobre darí na teplých a vlhkých miestach, ako sú kúpeľX peľ
Jemná práškovitá látka obvykle žltej farby, ktorá pozostáva z mikroskopických zrniek uvoľnených zo samčej časti kvetu, ktorá sa nazýva tyčinka, alebo zo samčej šišky stromu.
ne. Pomocou týchto rýchlych tipov môžete množstvo týchto otravných alergénov znížiť.

DÔKLADNÉ JARNÉ UPRATOVANIE

 • Viditeľnú pleseň umyte čistiacim roztokom určeným na odstraňovanie plesní a povrch dôkladne osušte.
   
 • Očistite mydlovú penu, ktorá sa hromadí na obkladoch a závesoch do sprchy a slúži ako živná pôda pre spóry plesní.
   
 • Skontrolujte a opravte presakujúce potrubie pod umývadlom, v sprche, vo vani a za toaletou.
   

PORIADOK UDRŽIAVAJTE PO CELÝ ROK

 • Keď sa sprchujete, použite odsávač pár alebo otvorte okno, aby ste predišli hromadeniu vlhkosti.
   
 • Vodu v umývadle a na skrinke ihneď utrite dosucha.
Outlined lightbulb with rays of light

VEDELI STE, ŽE...?

Spóram plesní sa dobre darí na tmavých a vlhkých miestach a vyhýbajú sa slnku? Cez deň preto odťahujte závesy alebo otvárajte žalúzie, aby sa dnu dostalo jarné slnečné svetlo.

an outline of a cloud

Práčka a pranie

Teplo a vlhko v okolí pračky je ideálne pre rast spór plesní. Pomocou týchto jednoduchých trikov udržíte plesneX plesne
Spóry húb mikroskopickej veľkosti (napríklad alternária), ktoré poletujú vo vzduchu ako peľ. Spóry plesní sú častým spúšťačom alergií a nájdeme ich vo vlhkom prostredí, napríklad v suteréne alebo kúpeľni, ale takisto vonku v tráve, hromadách listov, v sene, mulči alebo pod hríbmi.
pod kontrolou.


DÔKLADNÉ JARNÉ UPRATOVANIE

 • Ak máte práčku plnenú spredu, skontrolujte, či v nej nerastú plesne, a očistite gumené tesnenie na vnútornej strane dvier.
   
 • Skontrolujte, či sušička správne odvetráva do priestoru mimo vášho domu.
   

PORIADOK UDRŽIAVAJTE PO CELÝ ROK

 • Oblečenie vyberajte z práčky ihneď a keď práčku nepoužívate, nechajte dvierka otvorené, aby ste obmedzili vznik vlhkosti a hromadenie plesní.
   
 • Vlhkosť sledujte pomocou vlhkomeru. Snažte sa udržiavať ju pod hodnotou 50%. Keď začne stúpať, zapnite odvetrávanie.
an outline of a cloud

Vychutnajte si svieži jarný vzduch

Keď už máte vnútri všetko tip-top, je čas vyjsť na svieži jarný vzduch. Aby ste si mohli pobyt vonku užívať a nepustili dovnútra sezónne alergény, prečítajte si tieto jednoduché tipy.

 

REFERENCIE

 1. Brain Basics: Understanding Sleep. National Institute of Neurological Disorders and Stroke. Údaje zo 7.októbra, 2020.
 2. Chang C-F, Wu FF-S, Chen C-y, Crane J, Seibers R., Effect of freezing, hot tumble drying and washing with eucalyptus oil on house dust mites in soft toys. 'Pediatric Allergy Immunology', 2011; Doi no: 10.1111/j.1399.2011.01144.
 3. Indoor Year-Round Allergies in Children. Smart Allergy Mom® Toolkit. Údaje zo 7.októbra, 2020.

DNEŠNÁ PEĽOVÁ PREDPOVEĎ

Bratislava, Bratislava Region
821 08
zip-icon
Vysoký

ZOBRAZIŤ CELÚ PREDPOVEĎ

Informácie poskytnuté z Weather.com