Tipy na jarné upratovanie pre alergikov

Je tu jar! No keďže po zime vám v domácnosti ostali alergény a opäť sa objavujú aj sezónne alergény, je možné, že alergia sa u vás prejavila naplno. Osvojte si zopár rýchlych tipov na upratovanie, vďaka ktorým alergiu udržíte na uzde a budete môcť vyraziť do ulíc a užívať si deň.

Tipy na jarné upratovanie pre alergikov

Je tu jar! No keďže po zime vám v domácnosti ostali alergény a opäť sa objavujú aj sezónne alergény, je možné, že alergia sa u vás prejavila naplno. Osvojte si zopár rýchlych tipov na upratovanie, vďaka ktorým alergiu udržíte na uzde a budete môcť vyraziť do ulíc a užívať si deň.

Spálňa a obývačka

Znie to neuveriteľne, ale približne jednu tretinu života prespíme.1 A ak je to u vás podobné ako vo väčšine rodín, tak veľa času trávite aj na gauči. Ak si chcete spálňu a obývačku vychutnávať so zámerom udržať alergény pod kontrolou, prečítajte si tieto tipy na jarné a iné upratovanie.

DÔKLADNÉ JARNÉ UPRATOVANIE2

 • Používajte antialergénne poťahy na matrace, posteľové rošty a obliečky na vankúše, aby ste počas spánku obmedzili kontakt s prachovými roztočmi. Ak je to možné, v prípade čalúneného nábytku investujte do poťahov, ktoré možno prať.
   
 • Spravte si poriadok a veci, na ktorých sa usádza prach a nepoužívate ich, vyhoďte alebo darujte. Sú to napríklad knihy, rôzne drobnosti, veľké izbové rastliny, vlnené prikrývky, prútené koše s neprečítanými časopismi a veci pod posteľou.3
   
 • Lôžko domáceho miláčika perte a mimoriadnu pozornosť venujte miestam, kde rád vylihuje. Ak sa napríklad mačka najradšej zdržiava na parapete, všetky parapety dôkladne očistite.
   
 • Plyšové zvieratká aspoň hodinu sušte v sušičke pri vysokej teplote, aby ste odstránili prachové roztoče , ktoré sa na nich cez zimu usadili.
   
 • Skôr než odložíte zimné oblečenie, vyperte ho, aby ste z neho odstránili alergény. Kartón udržiava vlhkosť a je dobrým zdrojom plesní3, takže zimné odevy skladujte v zazipsovaných vreckách alebo plastových boxoch, ktoré sa ľahko čistia od prachu.4
   

PORIADOK UDRŽIAVAJTE PO CELÝ ROK

 • Návliečky na vankúše, plachty a prikrývky perte každý týždeň pri teplote 50°C (alebo použite cyklus „horúce pranie“), aby ste znížili množstvo prachových roztočov a zvieracích lupín.
   
 • Všetky povrchy pravidelne čistite vlhkou handrou. Nepoužívajte suchú handru ani prachovku z peria, pretože môže rozvíriť prachové roztoče.
   
 • Koberce a čalúnenie vysávajte každý týždeň. Používajte vysávač s HEPA filtrom, aby ste zachytili alergény, ktoré dokážu preniknúť cez otvor vysávača.
   
 • Domácemu miláčikovi zakážte vstup do spálne, aby ste čo najviac obmedzili kontakt so zvieracími lupinami.

Kúpeľňa

Spóram plesní sa dobre darí na teplých a vlhkých miestach, ako sú kúpeľne. Pomocou týchto rýchlych tipov môžete množstvo týchto otravných alergénov znížiť.

DÔKLADNÉ JARNÉ UPRATOVANIE

 • Viditeľnú pleseň umyte čistiacim roztokom určeným na odstraňovanie plesní a povrch dôkladne osušte.
   
 • Očistite mydlovú penu, ktorá sa hromadí na obkladoch a závesoch do sprchy a slúži ako živná pôda pre spóry plesní.
   
 • Skontrolujte a opravte presakujúce potrubie pod umývadlom, v sprche, vo vani a za toaletou.
   

PORIADOK UDRŽIAVAJTE PO CELÝ ROK

 • Keď sa sprchujete, použite odsávač pár alebo otvorte okno, aby ste predišli hromadeniu vlhkosti.
   
 • Vodu v umývadle a na skrinke ihneď utrite dosucha.
Outlined lightbulb with rays of light

VEDELI STE, ŽE...?

Spóram plesní sa dobre darí na tmavých a vlhkých miestach a vyhýbajú sa slnku? Cez deň preto odťahujte závesy alebo otvárajte žalúzie, aby sa dnu dostalo jarné slnečné svetlo.

Práčka a pranie

Teplo a vlhko v okolí pračky je ideálne pre rast spór plesní. Pomocou týchto jednoduchých trikov udržíte plesne pod kontrolou.


DÔKLADNÉ JARNÉ UPRATOVANIE

 • Ak máte práčku plnenú spredu, skontrolujte, či v nej nerastú plesne, a očistite gumené tesnenie na vnútornej strane dvier.
   
 • Skontrolujte, či sušička správne odvetráva do priestoru mimo vášho domu.
   

PORIADOK UDRŽIAVAJTE PO CELÝ ROK

 • Oblečenie vyberajte z práčky ihneď a keď práčku nepoužívate, nechajte dvierka otvorené, aby ste obmedzili vznik vlhkosti a hromadenie plesní.
   
 • Vlhkosť sledujte pomocou vlhkomeru. Snažte sa udržiavať ju pod hodnotou 50%. Keď začne stúpať, zapnite odvetrávanie.

Vychutnajte si svieži jarný vzduch

Keď už máte vnútri všetko tip-top, je čas vyjsť na svieži jarný vzduch. Aby ste si mohli pobyt vonku užívať a nepustili dovnútra sezónne alergény, prečítajte si tieto jednoduché tipy.

 

REFERENCIE

 1. Brain Basics: Understanding Sleep. National Institute of Neurological Disorders and Stroke. Údaje zo 7.októbra, 2020.
 2. Chang C-F, Wu FF-S, Chen C-y, Crane J, Seibers R., Effect of freezing, hot tumble drying and washing with eucalyptus oil on house dust mites in soft toys. 'Pediatric Allergy Immunology', 2011; Doi no: 10.1111/j.1399.2011.01144.
 3. Indoor Year-Round Allergies in Children. Smart Allergy Mom® Toolkit. Údaje zo 7.októbra, 2020.