6 tipov pre alergikov na každý deň a týždeň

Smrkanie a kýchanie vás už určite prestalo baviť. Vďaka týmto šiestim jednoduchým tipom alergiu hravo zvládnete a každý deň si budete môcť vychutnať naplno.

6 tipov pre alergikov na každý deň a týždeň

Smrkanie a kýchanie vás už určite prestalo baviť. Vďaka týmto šiestim jednoduchým tipom alergiu hravo zvládnete a každý deň si budete môcť vychutnať naplno.

Tipy pre alergikov
 

1. Prezliekajte sa

Alergény z peľu, zvieracích lupín, spór plesní a prachových roztočov sa môžu zachytiť na tele, oblečení a vo vlasoch. Aby ste tento kontakt obmedzili, po príchode dovnútra sa vyzujte, prezlečte a umyte si ruky aj tvár. A ak alergiami trpia vaše deti, dozrite na to, aby to robili aj ony.

2. Večer sa sprchujte

Sprchovanie večer pred spaním môže zabrániť tomu, aby ste si do postele priniesli alergény zachytené vo vlasoch a na pokožke. Ak je alergikom vaše dieťa, večerný kúpeľ mu pomôže.

3. Dôkladne upratujte

Prachu sa nedá zbaviť. Ak si však počas dňa nájdete 10 minút na jeho poutieranie a povysávanie, predídete jeho hromadeniu. Používajte mokrú špongiu alebo mop (suchá handra môže alergény rozvíriť) a vysávač s HEPA filtrom alebo dvojitým vrecúškom. Ak ste alergik, poverte týmito každodennými úlohami iného člena rodiny. Prípadne pri upratovaní používajte masku proti prachu a rukavice, aby ste obmedzili kontakt s alergénmi zo zvieracích lupín a prachových roztočov.

4. Alergény vyperte

Aby sa vám v posteľnej bielizni nehromadilo veľa alergénov, každý týždeň ju perte v horúcej vode (najmenej 50 °C).1 Postupujte podľa pokynov výrobcu a v prípade potreby bielizeň čistite chemicky.

5. Sledujte vlhkosť

Prachovým roztočom a plesniam sa darí v teplom a vlhkom prostredí. Môžete si zakúpiť vlhkomer (na sledovanie vlhkosti), ktorým si môžete zmerať vlhkosť v domácnosti.1 Keď jej hodnota prekročí 50 %, zapnite odvetrávanie alebo vyvetrajte

6. Majte poruke lieky na alergiu

Samozrejme, preventívne opatrenia nie vždy stačia. Preto majte vždy poruke svoje lieky na alergiu. Ak začnete smrkať alebo kýchať, budete môcť liek užiť a znova si vychutnávať deň.

Zdroj:
1. https://www.claritin.com/8-daily-weekly-allergy-hacks