Sezónne vonkajšie alergie

Spoznajte bežné spúšťače sezónnej alergie, zistite, ako môžete obmedziť svoj kontakt s týmito spúšťačmi a užívajte si viac pobytu vonku.

Sezónne vonkajšie alergie

Spoznajte bežné spúšťače sezónnej alergie, zistite, ako môžete obmedziť svoj kontakt s týmito spúšťačmi a užívajte si viac pobytu vonku.

Keďže vonkajšie alergie sa menia s ročným obdobím, často im hovoríme sezónne alergie . Alergia je precitlivenosť imunitného systému na niečo, čo je obvykle neškodné. Sezónne alergie spôsobuje nadmerná reakcia imunitného systému na určité alergény vo vonkajšom prostredí, napríklad na spóry plesní a peľ zo stromov, tráv alebo bylín.

Sezónne alergie sa v závislosti od miesta vášho bydliska a aktuálneho počasia začínajú už vo februári a pretrvávajú do prvých mrazov.

Vyhýbať sa sezónnym alergénom môže byť komplikované, pretože sa zdá, že sú všade. Máme však pre vás odporúčania, ako sa môžete týmto alergénom vyhnúť.

Ak chcete zistiť viac, vyberte si alergiu:

ALERGIE NA PEĽ

ALERGIE NA PLESNE

PRÍZNAKY SEZÓNNEJ ALERGIE

Obrys nosa s nádchou
NÁDCHA
Ikona svrbiacich a slziacich očí
SVRBIACE A SLZIACE OČI
Obrys kýchajúceho nosa
KÝCHANIE
Obrys nosa alebo hrdla, v ktorom škrabe
SVRBENIE V NOSE ALEBO HRDLE
Ilustrácia upchatého nosa
UPCHATÝ NOS

Alergie na peľ

Prehľad

Jedným z najčastejších spúšťačov sezónnych alergií sú peľové zrnká. Sú malé, ľahké a suché, takže sa môžu prenášať vetrom. Peľová koncentrácia môže byť každý deň iná v závislosti od viacerých faktorov vrátane počasia. Napríklad v suchom, veternom počasí sa peľ šíri rýchlo. Keď však veľa prší a je vlhko, peľ má väčšiu hmotnosť a zostáva na zemi. Ľuďom so sezónnymi alergiami vo všeobecnosti spôsobujú najviac problémov rastliny a stromy, ktoré sa opeľujú vetrom.

Pele bylín: Ambrózia je bylina, ktorá je silný a veľmi rozšírený spúšťač príznakov alergie na peľ. Táto vysoká, rozvetvená rastlina rastie na suchých poliach, pasienkoch a pri cestách.

Pele tráv: Existujú stovky rôznych druhov tráv. Alergie však spôsobujú len niektoré z nich. Alergie najčastejšie vyvolávajú trávy ako prstnatec, cirok, lipnica, reznačka, mätonoh, tomka a timotejka. Hlavné obdobie výskytu peľu tráv pripadá v strednej Európe na druhú polovicu mája, jún a prvú polovicu júla

Pele stromov: V prípade stromov si dávajte pozor na listnaté stromy s tvrdým drevom ako breza, dub, javor, jaseň, jelša a lieska. Podľa miesta vášho bydliska sa tieto stromy zvyčajne opeľujú od konca zimy do konca jari.

Outlined lightbulb with rays of light

VEDELI STE, ŽE...?

Ambróziu, ktorá je hlavným zdrojom peľových alergií, našli v mori až 640 km od pevniny a v atmosfére až vo výške viac ako 3 km.

Tipy pre ľudí s alergiou na peľ

  • NAPLÁNUJTE SI DEŇ
    Koncentrácie peľu ambrózie sú obvykle najvyššie ráno a za súmraku, preto si vonkajšie aktivity skúste plánovať na iné časti dňa.
     
  • CHRÁŇTE SA
    Pri práci v záhrade alebo pri iných povinnostiach vonku používajte ochrannú masku na nos a ústa.
     
  • PREZLIEKAJTE SA
    Peľ sa môže dostať do obuvi, odevu a vlasov a uviaznuť v nich. Po pobyte vonku sa vyzujte, dajte si rýchlu sprchu a prezlečte sa, aby ste odstránili peľ.
  • ČISTÝ VZDUCH

    Počas jazdy autom nechajte okná zatvorené a nastavte klimatizáciu na vnútorný okruh. Kúpte si tiež do auta peľový filter.

    Doma nechajte okná a dvere zatvorené, a ak máte klimatizáciu, používajte ju, pričom nezabudnite na pravidelnú výmenu filtrov. Ak chcete napriek tomu vetrať, robte to v noci alebo ráno. Vhodné sú tiež protipeľové siete do okien. Ak je to možné, používajte čističky vzduchu.

  • VHODNÉ DREVINY
    Chcete mať na záhrade stromy? Nevysádzajte listnaté stromy s tvrdým drevom ako breza, dub, javor, jaseň, jelša a lieska, ktoré môžu alergiu ešte zhoršiť. Vyberte si druhy, ktoré sú čo najmenej alergénne, ako je napríklad jedľa.
     
  • ZÁHRADA
    Niektoré bežné typy tráv produkujú viac peľových spór. Namiesto nich zasaďte trávy, ktoré nekvitnú, a preto produkujú len málo alebo žiadny peľ. Na záhrade si nevysádzajte slnečnice, sedmokrásky ani chryzantémy, pretože sú príbuznými ambrózie. Ak presne neviete, čo vysadiť, pred kúpou sa poraďte v záhradníctve.

Alergie na plesne

Prehľad

Zdrojom alergie na plesne môžu byť mikroskopické spóry plesní, ktoré poletujú vo vzduchu ako peľ a spôsobujú nepríjemné príznaky alergie na plesne. Mnohí ľudia si myslia, že pleseň je problém len vo vnútri. Dobre sa jej však darí aj vonku na tienistých a vlhkých miestach vrátane pôdy, rastlín, hnijúceho dreva, kompostov alebo odumretých listov.

Niektoré z vonkajších plesní nás ohrozujú, podobne ako pele, tiež sezónne - ich spóry sú v ovzduší prítomné najviac od jari do jesene. Na Slovensku sa hojne vyskytujú rody Alternaria a Cladosporium, medzi interiérovými plesňami dominujú rody Aspergillus a Penicillium.

Outlined lightbulb with rays of light

VEDELI STE, ŽE...?

Hoci niektoré plesne vytvárajú kolónie, ktoré vidieť voľným okom, iné sú viditeľné len pod mikroskopom. Takže ak pleseň nevidíte, neznamená to, že tam nie je!

Tipy pre ľudí s alergiou na plesne

  • NECHAJTE VECI VONKU
    Obuv, odev a vlasy môžu byť magnetom pre spóry plesní. Vyzujte sa ešte pred vstupom do bytu a po pobyte vonku sa ihneď osprchujte a prezlečte. Ak vás tlačí čas, aspoň si po príchode dovnútra umyte ruky a tvár.
     
  • SKAMARÁŤTE SA S HRABĽAMI
    Spóry plesní sa môžu hromadiť na opadaných listoch. Záhradu preto často hrabte. Keďže pri hrabaní sa spóry plesní môžu dostať do vzduchu, používajte pri tom ochrannú masku na nos a ústa. Alebo ešte lepšie, úlohou poverte iného člena rodiny, ktorý nie je na pleseň alergický.
     
  • NEVEŠAJTE BIELIZEŇ VONKU
    Keď sušíte posteľnú bielizeň alebo odevy na šnúrach, spolu s ďalšími alergénmi sa na nich môžu zachytiť aj spóry plesní. Používajte radšej sušičku.